Hucul ló

Dátum: 2011. január 2. vasárnap, kategória: Hucul ló, Őshonos magyar háziállataink, írta: Gosztonyi Fanni

A Kárpátokban élő hucul népcsoport kezén kialakult, jól jellemezhető, primitív lófajta. Több évszázados múltú, hiszen már 1876-ban azt írták róla, hogy bátran húzza terhét a meredek hegyoldal ösvényén, biztosan lépked a szakadékot áthidaló pallón és vígan üget a vadregényes fenyvesek és tölgyesek útjain. A hegyi környezetben végzett folyamatos munka, a télen-nyáron szabadban való tartás és a szerény takarmányozás egy roppant igénytelen, szívós és hihetetlenül ellenálló lovat alakított ki. Primitív fajtajellege megnyilvánul apró termetében, gyakran nehéz mégis szép alakú csontos fejében. Színe legtöbbször őzszín pej, gesztenyepej, sötétpej, egérfakó, nyárifekete. Az egérszínnel és a pejjel mindig együtt jár a hátszíj és gyakori a lábakon a zebroid csíkozás is. Marmagassága 135-145 cm. A fajtát Magyarországon a Póni- és Kislótenyésztők Országos Egyesülete tartja nyilván.

A hucul lovat mindig a feltétlen munkakészség jellemezte, e tekintetben ma is párját ritkítja. Fogatban is, nyereg alatt is kitűnően használható. Hobbilóként tökéletesen megállja a helyét és 2008 óta Magyarországon is van arra lehetőség, hogy a fajtának megfelelő versenyen, a huculösvényen is kipróbálhassuk lovainkat.