2011. február 25.

Dátum: 2011. február 25. péntek, kategória: Napló, írta: Gosztonyi Fanni

Esik a hó… minden fehér, és néma. Csak egy kis széncinege hajtogatja folyamatosan a bodzabokron, hogy „nyitni kék!”, és nagyon egyet értek vele… Nem tudom, hová tűntek a seregélyek… egész nap esik megállás nélkül, már a lovakat is belepi a hó. Megtöltöm napraforgóval a madáretetőt, és ezzel elég nagy sikerem lesz: a semmiből előbukkan egy csomó széncinege, és persze a verebeink, és pillanatok alatt elkapkodják a magokat. Megpróbálok pozitívan hozzáállni az időjáráshoz, és megtervezem a veteményeskertet, és a virágoskertet, és néhány fát is szeretnék majd ültetni tavasszal. Hátha egyszer… talán nemsokára…

Az idei évben a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a széncinegét választotta az év madarának, azért, mert ezért a még gyakran látható, kedves kis madárért tényleg tehet mindenki valamit, aki szeretne. Ilyenkor, télen a madáretetők rendszeres vendége. Nemcsak a hazai, de a tőlünk északabbra költő széncinegék egy része is nálunk telel át. Csak decembertől februárig kell őket etetni, mert tavasztól őszig rovarokat, hernyókat, pókokat fogyasztanak. A téli madáretetésen kívül segíthetünk nekik fészekodúk kihelyezésével is, amiben megépíthetik mohából és szőrből készült fészküket. Az odúkat rakhatjuk faágra, vagy rögzíthetjük egy fa törzséhez is, 2-8 m közötti magasságba. Az odúk röpnyílása lehetőleg ne észak felé nézzen, mert úgy nagyobb az esély a beázásra, és a hideg szél is jobban éri a bentlakókat, különösen télen, amikor a cinegék előszeretettel éjszakáznak akár csoportosan is az odúkban.
Hogy mekkora odút készítsünk?
Az odú alapterülete 12.5×12.5 – 15×15 cm legyen, mélysége 20-35 cm, a kerek röpnyílás átmérője 3.4-6 cm. Ha a nagyobb típust készítjük, abban seregélyek is megtelepedhetnek. Ha nincs időd vele bíbelődni, meg is vásárolhatod a kész „B”, illetve „D” típusú odúkat a Madártani Egyesületnél. (részletek: www.mme.hu)